Találatok: 1 - 10 / 10

Matyó, kalocsai csipkék

Az itt található díszítések nagyon keresettek az egyedi, exkluzív "új asszony" -, menyecske ruhát valamint az feltűnő báli öltözetet varrató lányok között. Találsz itt hazai és nemzetközi dizájnokat, ha saját elképzelésed, fotód van: csak küldj képet! Álmodj egy hatásos ruhakölteményt és valósítsd meg!

Ezen csipkék segítségével újra gondolhatod a régies esküvők, bálak hangulatát, ezzel kedvezve szeretett szüleidnek és tisztelegve a hagyományok előtt. Ebben a kategóriában található eredeti népi motívumokat gépi hímzéssel készítjük el. Törekszünk arra, hogy megtartsuk a minták formai és színvilágát. Ezek a hímzett csipkék Magyarországon elsőként kerülnek tüllre hímezve úgy, hogy a csipkék szélét "forró késsel" kezeltük -így a hímzést hordozó tüll nem foszlik. A tüll színe általában megegyezik az alapruha színével, így a csipke ruhára való felvarrása után úgy látszik, mintha a ruhára készült volna a hímzés. Legnagyobb "készletünk" a kalocsai csipkékből van, amelyeket több esetben kalocsai népművészek segítségével rajzoltattunk meg és választottuk ki a megfelelő színeket.
A hímzések között vannak:
- páros motívumok (jobb és bal oldali szimmetrikus díszítések)
- szóló díszítések
- méretes csipkék, amelyek kerülhet az alapanyag aljára, akár bordűrként is.
Rendkívül jól mutatnak szabványokon is ezek a motívumok.

Minden minta eredeti rajzok alapján készült, folyamatosan fejlesztjük készletünket.
Megemlítünk egy speciális méretes csipkét, amelyet már több évtizede készítünk a sokác népviselethez, s amely csipkék "szembe jönnek velünk" a Busójárás alkalmával használt népi viseleteken.

Régen a hímzéssel díszített népi tárgyak a menyasszonyi hozomány legszebb darabjai voltak. Hímzett stafírung (német staffieren, azaz „felszerel” szóból), a hímzett kelengye óriási becsben volt tartva a helyi közösségben. Érdekességképpen megemlítem: a XX. század utolsó harmadában a hagyományőrző falvakban a kelengyét közszemlére tették az esküvő alkalmából.
A hímzések először a lakástextileken jelentek meg: a párnák oldalélén, a derékaljak kilátszó végén, a falakat díszítő falvédőkön, törülközőkön, keszkenőkön, függönyökön, abroszokon, stb.... Ezt követően a ruhadarabokon alkalmazták a díszítő hímzést, a kopásnak kitett részeket erősítették ezáltal.
Nagyon népszerű a hagyományok "újraértelmezése", és az eredeti motívumok trendi, újszerű felhasználása. Ebben csak a képzelet szabhat határt, mi partnerek vagyunk ezen gondolatok kivitelezésében!